SQLSql ServerT-SQL

Birleşik Anahtar (Composite Key) Nedir ?

Sqlde anahtar tanımlamalarından Birincil Anahtar(Primary Key),İkincil Anahtar(Foreign Key) veya Unique Key kavarmlarını duymuşsunuzdur. Anahtar kavramlarında birde Birleşik Anahtar diye adlandırılan Composite Key mevcuttur, peki nedir bu Composite Key ?

Composite Key aslında bir tabloda ikinci veya daha fazla primary key oluşmasında karşımıza çıkan kavramdır , bir tabloda eğer birden fazla primary key mevcut ise bu artık bir Composite Key tanımlaması olmaktadır.

Peki hangi durumlarda karşımıza çıkar bu kavram , tablo yapısında birden fazla eşsiz alan olması gerekiyor ise tanımlama yaparken birden fazla primary key tanımlaması yapılmalıdır , Örnek vermek gerekir ise ; bir tablo düşünün öğrenci numarası,ders numarası ve aldığı not olsun, bu tabloya bir öğrenci birden fazla kez kayıt oluşturulabilir çünkü farklı ders notlarıda olacaktır , ancak aynı dersten bir kere daha kayıt yaratılmaması gerekir ise burada Öğrenci Numarasını ve Ders Numarasını Primary Key yaparak bir Composite Key oluşturmuş oluruz.

Örnek kullanımı şu şekildedir :

 

Create table [Table Name](

[kolon1] [kolontipi],

[kolon2] [kolontipi],

[kolon2] [kolontipi],

Primary Key([kolon1] ,[kolon2]…)

)

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir