TEKNOLOJİ

Erp Nedir , Nerelerde Kullanılır ?

Merhabalar bu yazımızda Kurumsal kaynak planlama yani ingilizce kısalması ile ERP’den bahsedeceğim. Öncelikle Erp nedir nerelerde kullanılır , kimler kullanmalı ?

Kuruluşlarında muhasebe, satın alma, proje yönetimi, risk yönetimi ve mevzuata uygunluk, tedarik zinciri operasyonları,finans,insan kaynakları,İş Zekâsı ve daha iş sektöründe aklınıza gelebilecek her türlü bölüm yada iş süreci bulunan işletmeler genelde kaynaklarını bir araya getirerek uçtan uca yönetilmesini ve verimli olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla kullanırlar, Hemen hemen her sektörde bir ERP yazılımı, çözümü mevcuttur, yani kısaca her sektörden hemen hemen her firma tarafından kendine uygun ERP yazılımını kullanırlar, kullanabilirler.

Klasik bir ERP yazılımı işlem yapabilmek için bilgisayarın çeşitli yazılım ve donanımlarını kullanır. ERP sistemleri temel olarak değişik verilerin saklanabildiği bütünleşik bir veritabanı kullanırlar.

ERP sistemleri, çok sayıda iş sürecini bir araya getirir ve bu iş süreçleri arasında veri akışı sağlar. ERP sistemleri, kuruluşun ortak işlem verilerini birden fazla kaynaktan toplayarak veri yinelemesini ortadan kaldırır ve tek doğruluk kaynağı ile veri doğruluğu sağlar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir