SQLSql Server Profiler

Sql Server Profiler Nedir, Neden Kullanılır ?

Merhaba bu yazımızda bir takım geliştiricilerin veya sql serverla bağlantılı ilişkisel program kullananların , hataları yakalamak , sql serverda çalışan sorguları yakalamak veya giden sql isteklerini raporlamak amacıyla kullanılan profiler aracını inceleyeceğiz. Genel bir tanım olarak vermek gerekir ise sunucuya bağlanıp gelen sorguları izlemek ve size rapor olarak sunmak amacıyla kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra sorguların Milisaniye bazında Cpu time, Milisaniye bazında sorgunun çalışma süreleri, Transaction başlangıç ve bitiş arasındaki işlemler, Index ID, kullanılan sorgunun doğrudan kendisi gibi durumlarıda inceleyebilirsiniz.

Profileri açmak için arama kısmına sql server profiler veya Managment Studio içerisinde Tools bölümünden Sql Server Profilera erişebilirsiniz.

Eriştikten sonra Events Selection tabında bulunan Column Filters bölümünde ClientProcessID kısmında uygulamanın PID numarası ile (PID numarasını görev yöneticinden elde edebilirsiniz.) filtreleme yaparak trace işlemi başlatılmış olur.

Sql server profiler
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir